سایت B2B چیست ؟

 سایت B2B چیست ؟

تجارت شرکت با شرکت (B2B(business-to-business : تجارت بی تو بی ( B2B) (Business 2 Business)به معنای انجام مبادله تجاری بین دو بنگاه تجاری می باشد . تجارت بی تو بی(B2B) چون معمولا بصورت عمده فروشی صورت می پذیرد باید بر سر قیمت و سایر شرایط مانند زمان تحویل و غیره…… چانه زنی نمود وپس از انجام توافقات معامله انجام می گیرد و با فروش در یک فروشگاه الکترونیک   (B2C) که اجناس باید بر چسب قیمت داشته باشند و به معرف کننده نهایی فروخته  می شوند ، متفاوت می باشد.
تجارت B2B در واقع انجام همین اعمال تجاری اما به صورت آنلاین است . ویژگی عمده این نوع فروش آن است که در آن بر خلاف تجارت B2C باید قبل از فروش خریدار و فروشنده درباره تعداد سفارش , روش پرداخت , تحویل کالا , زمان تحویل و … با هم مذاکره و چانه زنی کنند . پس در B2B شما نیاز دارید تا بطریقی کالاهای خود را در معرض دید بگزارید . یک شرکت می تواند کالاهای مورد نیاز و درخواست های خرید خود را نیز در معرض دید سایر شرکتها قرار دهد تا شرکتهای عرضه کننده آن کالاها و خدمات پیشنهادات فروش خود را برای آنها بفرستند . شاید زمانی که به ایجاد سایت در اینترنت و ارائه کالاهای خود فکر می کردید نمی دانستید که شما در حال قدم نهادن به یک تجارت B2B هستید .


B2B center    یا مرکز B2B چیست ؟ 
شما باید کالاها و خدمات خود را در محیطی در معرض دید بگذارید تا شرکت مشتری آنها را مشاهده کرده و سپس شروع به مذاکره با شما درباره قیمت و سایر موارد نمایند . اگر شما بخواهید این کار را فقط برای یک شرکت انجام دهید طبیعتا یک وب سایت ایجاد نموده , محصولات خود را در آن ارائه می کنید و به مشتری نیز این امکا ن را می دهید تا برای شما درخواست خرید بفرستید .

   چه کسانی میتوانند از مرکز B2B استفاده کنند ؟
یک مرکز B2B طوری طراحی شده است که تمامی شرکتهای تولیدی و صنعتی , توزیع کننده گان عمده , شرکتهای بازرگانی , وارداتی و صادراتی و نیز تمام شرکتهایی که مایل به داشتن تبلیغات  اینترنتی و داشتن رتبه بالا در موتورهای جستجو هستند ولی این روش ها را مقرون به صرفه نمی یابند , می توانند در سایت عضو شده و در کنار یکدیگر با هم تجارت نمایند .
   چراشما باید در یک مرکز B2B قرار بگیرید ؟
۱- مراکز B2B در واقع مانند نمایشگاه های بین المللی دائمی ولی مجازی عمل می کنند که در آن تعداد زیادی شرکت در کنار هم ولی هر یک در بخش اختصاصی مربوط به خود (Home Page) محصولات و خدمات خود را ارئه می کنند و این امکان را به متقاضی می دهند که در زمان کم همه اطلاعات مورد نیاز خود را برای خرید جمع آوری نماید, این  همان دلیلی است که شما در یک نمایشگاه شرکت می کنید .
۲- اطلاعات محصولات بصورت استاندارد به همراه عکس و جزئیات به مشتری ارائه می شود و مشتری می تواند همزمان این اطلاعات را با شرکتهای مشابه دیگر مقایسه نموده و بهترین را انتخاب نماید . ارسال سفارش براحتی چند کلیک انجام می شود . پس می توانید در زمان کم به چند شرکت سفارش را داده و جوابها را پس از دریافت با هم مقایسه کنید و بهترین تصمیم را بگیرید .
۳- بدلیل آنکه مرکز B2B دارای اعضای بسیاری می باشد که تمامی آنها خریدار و فروشنده می باشند, دیگر نیازی به تبلیغات ندارند . چون همین اعضا قرار است با هم تجارت نمایند گرچه معمولا مراکز B2B از تبلیغات غافل نمی شوند و سعی می کنند کاربران را به سمت خود جذب نمایند . بنابراین تبلیغات برای سایت بصورت غیر مستقیم تبلیغات شما را نیز دربر می گیرد .
۴- به علت حجم زیاد اطلاعات در مرکز B2B موتورهای جستجوگر آنها را در رتبه های بالای جستجو قرار می دهند و بنابراین دستیابی به اطلاعات شما نیز برای جستجوگر آسانتر می شود .
۵- امکان جستجو برای یافتن محصول مورد نظر و یا هرگونه پیشنهاد خرید یا فروش براحتی و در تمامی مباحث وجود دارد .